Aleksis Kiven koulun kansainvälisyystoiminta
Kahden opettajan työnvarjostus Slovakiassa marraskuussa 2024
Erasmus-hankkeen myötä kaksi opettajaa Aleksis Kiven koulusta, Maria Telenius ja Maaret Tassberg, osallistuivat job shadowing-jaksolle (työnvarjostus) Komárnossa, Slovakiassa. Opettajat saivat mahdollisuuden seurata, havainnoida ja aktiivisesti osallistua paikallisen koulun opettajien työviikkoon. Työnvarjostuksen tavoitteena oli saada uusia ajatuksia, ideoita ja toimintamalleja ulkopedagogiikkaan, lisätä tietoisuutta kestävän kehityksen mahdollisuuksista ja haasteista sekä varmistaa kulttuurisen yhteistyön ja toiminnan jatkuvuus myös jakson jälkeen.

Maria Telenius ja Maaret Tassberg matkustivat Slovakiaan osallistuakseen työnvarjostusjaksolle paikallisessa koulussa.
Liikkuvuusjaksolle osallistuneiden opettajien kommentit matkan jälkeen:
–Kokemuksena liikkuvuus oli ainutlaatuinen ja opettavainen kokemus. Vastaanottava koulu oli ystävällinen ja kannustava.
–Ulko-opetuksen seuraaminen eri luokka-asteilla ja uusien kestävän kehityksen ideoiden näkeminen muun muassa askarteluiden muodossa.
–Omaan kielitaitoon luotto kasvoi ja sain uusia ideoita opettamiseen. Ulko-opetusta voi hyödyntää vielä paremmin eri oppiaineiden kohdalla. Esimerkiksi luonnon materiaaleja hyödynnetään kuvataidetyöhön ja työstä voisi kirjoittaa tarinan äidinkielessä.
–Erittäin onnistunut kokeilu.
-Ulko-opetuksen seuraaminen oli hyvin ja monipuolisesti järjestetty; Kulttuurin vaihto, vieraan kielen käytön vahvistaminen, kestävän kehityksen huomioiminen opetuksessa ja jatkumo matkan jälkeen on varmistettu.
