Siir­ry si­säl­töön

Maa­voi­mat har­joit­te­le­vat puo­lus­ta­mis­ta Uu­del­la­maal­la 24.–31.5.2024

Maavoimat harjoittelevat.
Maa­voi­mat har­joit­te­le­vat.

Maa­voi­mat har­joit­te­le­vat Etelä-​Suomessa 24.–31.5.2024. Har­joi­tuk­seen osal­lis­tuu noin 4900 so­ti­las­ta sekä noin 900 ajo­neu­voa, joi­hin lu­keu­tuu myös taistelu-​ ja ryn­näk­kö­pans­sa­ri­vau­nu­ja.  Har­joi­tuk­sen toi­min­nal­li­nen vaihe on 26.–31. tou­ko­kuu­ta 2024. Sa­pe­li 1/24:ksi ni­met­ty har­joi­tus ta­pah­tuu Uu­del­la­maal­la ja Kanta-​Hämeessä useil­la paik­ka­kun­nil­la: Hel­sin­gis­sä, Es­poos­sa, Van­taal­la, Tuusu­las­sa, Rii­hi­mäel­lä, Raa­se­po­ris­sa, Han­gos­sa, Kirk­ko­num­mel­la, Vih­dis­sä, Siun­tios­sa ja Hat­tu­las­sa.

– Har­joit­te­lem­me laa­jal­la alu­eel­la Etelä-​Suomessa, mikä mah­dol­lis­taa jouk­ko­jen mo­ni­puo­li­sen yh­teis­toi­min­nan har­joit­te­lun ja osaa­mi­sen so­vel­ta­mi­sen,  sanoo Kaar­tin jää­kä­ri­ryk­men­tin ko­men­ta­ja evers­ti Matti Honko.

Hänen mu­kaan­sa vuo­sit­tain jär­jes­tet­tä­vä lop­puso­ta­har­joi­tus on vaa­ti­va ko­ko­nai­suus niin kan­ta­hen­ki­lö­kun­nal­le kuin va­rus­mie­hil­le­kin.

Har­joit­te­lu ta­pah­tuu Puo­lus­tus­voi­mien harjoitus-​ ja ampuma-​alueiden li­säk­si jul­ki­sil­la ja yk­si­tyi­sil­lä mail­la.

Jouk­ko­jen va­rus­tuk­se­na on tais­te­lu­va­rus­tus, mu­kaan lu­kien ryn­näk­kö­ki­vää­rit. Har­joi­tus­jouk­ko­jen kou­lu­tuk­ses­sa käy­te­tään har­joi­tusam­pu­ma­tar­vik­kei­ta päi­vit­täin, joten har­joi­tuk­ses­ta voi ai­heu­tua melua har­joi­tus­koh­tei­den lä­his­töl­lä.